15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 http://blog.pamukkale.com.tr 300 true
Küçükkuyu Gezilecek Yerler

Küçükkuyu Gezilecek Yerler | Dolu Dolu Nefes

Çanakkale’ye yaklaşık 98 kilometre, Balıkesir’e yaklaşık 125 km uzaklığındaki Dünyanın en bol oksijen bulunan merkezlerinden biri olan Küçükkuyu, Kuzey Ege’nin belkide bozulmadan korunan bir kaç sahil kasabasından bir tanesi. 

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı bu yemyeşil turizm kasabası özellikle Türkiye’nin en kaliteli zeytinyağlarını da üretiyor. Küçükkuyu, Kazdağları eteğinde serpiştirilmiş, taş evlerin konaklama tesislerine dönüşmesi ile son yılların gözde tatil yerleri arasına girdi.

Kaz dağlarından hemen indiğinizde başlayan sahil kasabası, geceleri binlerce yıldızı elinizi uzatsanız dokunabilecekmişsiniz gibi duran harika gökyüzü ile insanı mutlu eder. Küçük şirin kasabada yapılabilecek en keyifli anlardan biri sahilinde yürümektir. Sıra ile dizilmiş çay bahçeleri, restoranlarda, kafelerde soluklanabilir, liman bölgesinde ise keyifli yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda karşısında görüldüğü gibi Midilli adası da çok yakındır. Küçükkuyu‘da görülebilecek birçok yer bulunmakta. Kaz Dağları, Behramkale, Yeşilyurt, Adatepe, Assos, Kadırga Koyu, Zeus Altarı, Mıhlı Şelalesi, Şahindere kanyonu Zeytinyağı müzesi bunlardan bazıları…

Küçükkuyu

Küçükkuyu

Assos için günü birlik alternatif bir gezi rotası oluşturulabilir. Assos, limanı ve surlarla çevrili kenti ile iki bölümden oluşuyor. Hem Behramkale köyünü gezebilir yöresel ürünler alabilir. hem de Assos ören yerine çıkıp Ege denizi ve çevreyi hayranlıkla izleyebilirsiniz. Behramkale, Assos Antik Kenti surlarının girişinde yer alıyor ve ören yeri ile iç içe geçmiş. Antik kentten aşağıya doğru ilerleyen yolu takip ettiğinizde sahile ulaşıyorsunuz. Assos balıkçı teknelerinin süslediği sahil ve daracık taş sokaklardan oluşan küçük bir yer. Yüz yıldan daha eski binaların restorasyonuyla yapılmış otel, pansiyon ve restoranlar iskele çevresinde sıralanıyor. Bugün kullanılan modern limanın doğusunda antik liman kalıntıları var. Her ne kadar bir liman kenti olsa da Assos şehri kıyıdan 250 metre uzaklıktaki Ege’ye nazır tepeye kurulmuş. Assos’ta bir felsefe akademisi kuran ve burada bir süre felsefe dersleri veren Aristo’nun, belki de saatlerce izlediği bu sahilde, şimdilerde sıralanan restoranlardan birinde gün batımının en keyifli saatlerini geçirebilirsiniz.

Küçükkuyu - Assos

Küçükkuyu – Assos

Küçükkuyu - Assos

Küçükkuyu – Assos

Küçükkuyu - Zeus Altarı

Küçükkuyu – Zeus Altarı

Küçükkuyu |Tarihi Yerleri

Uçsuz bucaksız gibi görünen zeytin ağaçlarının arasında ulaştığınız Adatepe, ise güzel ve dingin bir köy. İsviçre Alpleri ile birlikte dünyanın oksijen oranı en yüksek yerlerinden olan köy, korumaya alınmış taş evleri ve Zeus Altarı’nın bulunduğu tepe’nin ardında çam ve zeytin ağaçları ile çevrilidir. Zeus Altarı, Adatepe Köyünün denize bakan tarafında yer alıyor. Zeus’un da burada yaşadığından ve Troia (Truva) Savaşını buradan izleyip yönettiğinden söz edilir. Efsaneye göre de, Zeus, Hera’yı ilk kez burada görmüş ve gördüğü anda da aşık olmuş. Kaya kütlesinin oyulması ile oluşturulmuş Zeus Altarı’na yine bu kaya kütlesine oyulmuş basamaklar ile çıkılıyor. Zeus mağarası olarak bilinen sarnıcın yanında Çanakkale savaşına katılan Erdem Dede’nin yatırı da bulunuyor.

Küçükkuyu - Adatepe

Küçükkuyu – Adatepe

Küçükkuyu | Doğal Güzellikleri

Kasabadan yaklaşık 5 kilometre kadar uzaklıktaki Yeşilyurt köyünü ziyaret edebilirsiniz. Burası aynı zamanda bir çok diziye ev sahipliği yapmıştır. Kaz dağlarının eteğinde nefis manzarası ve insanın içini huzur kaplayan doğasıyla sizi kendinize fazlasıyla çekecektir. Biraz doğa yürüyüşü yapalım derseniz, Altınoluk’a gelmeden dağlara doğru yöneldiğinizde Mıhlı çayı tarafına ulaşacaksınız. Önünüze harika bir gölet ve taş köprü gelecektir. Biraz ilerlediğinizde ise bir çok irili ufaklı şelale göreceksiniz. İşte size kaz dağlarını sevmeniz için bir neden daha, çünkü doğa burada harika. Altınoluk merkezinden ise kaz dağlara yöneldiğinizde Şahindere kanyonu ve şelalesine gidebilirsiniz. Yol biraz uzun ve gölünü görebilmeniz için yarların kıyısından ve yazın bile buz gibi soğuk su akan nehirden geçmek zorunda olduğunuzu hatırlatırız.

Küçükkuyu

Küçükkuyu

Küçükkuyu’da ne yenir derseniz, elbette böyle küçük bir Ege yerleşimine geldiğinizde en çok tavsiye edilen tabi ki balıktır. Çünkü Ege demek balık ve zeytinyağlılar demektir. Buradaki restoranlarda balık tezgahından balıklarınızı kendiniz seçebiliyorsunuz. Buraya kadar gelmişken elbette zeytinyağınızı almayı ve Çanakkale’nin meşhur tatlarından, peynir tatlısı da yemeyi unutmayın.

Küçükkuyu’ya nasıl gidilir: Birçok ilimizden gerçekleştirdiğimiz Küçükkuyu otobüs seferlerimiz ile ulaşabilirsiniz. Kütahya otobüs Bileti için: www.pamukkale.com.tr

Keşfetmeniz dileğiyle…

Küçükkuyu - Ne Yenir

Küçükkuyu – Ne Yenir

Tekirdağ Gezilecek Yerler
Önceki Yazı
Tekirdağ Gezilecek Yerler | Sakin Şehir
Pamukkale Üniversitesi
Sonraki Yazı
Pamukkale Üniversitesi | Genç Ekonomistler
INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN @PAMUKKALETURİZM