15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 http://blog.pamukkale.com.tr 300 true

Kuşadası: Ege’nin İncisi

Ünlü tarihçi Heredot, Aydın ili için “Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü” ifadesini kullanmıştır. Gökyüzünün mavisinin Ege Denizi ile buluştuğu, muhteşem gün batımlarının izlenebileceği ve her türlü aktiviteyi yapabileceğiniz Kuşadası, Ege’nin incisidir.

Denizi, güneşi, kumu, mavi bayraklı plajları, tarihi, kültürü, milli parkı, kruvaziyer limanı, marinası, kongre merkezi, termal tesisleri, yöresel yemekleri, alışveriş imkanları, eğlence hayatı ile Kuşadası, her türlü turizm çeşitlerini ve aktivitelerini bünyesinde barındırmaktadır.

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden olan Kuşadası, ismini ilçede bulunan Güvercin Ada’dan almaktadır. Kuşadası kuzeyde Selçuk, Pamucak; güneyde ise Dilek Yarımadası Milli Parkı ile çevrilidir. Efes, Meryem Ana, Didim, Milet, Pamukkale, Marmaris, Bodrum gibi popüler tatil yerlerine olan yakın konumuyla da tercih edilmektedir.

Özellikle Kuşadası, şık mekanların bulunduğu marinası, birbirinden güzel plajları, aquaparkları ile öne çıkar. 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri, her zevke hitap eden çarşıları, hareketli gece hayatıyla seyahatseverlerin akın akın geldiği bir merkezdir. İnsanın içini ısıtan güneşi ve sıcakkanlı insanlarıyla yaz aylarında oldukça hareketlenir.

NERELERİ GEZMELİ, NELER YEMELİ?

Plajlar: Kuşadası’nın dünyaca ün yapmış ve mavi bayraklı plajları, eşsiz kumu ile sevenleri çoktur. Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının da yumurtlamak için tercih ettikleri plajlardır. Milli Park içindeki koylar, Kadınlar Denizi, Sevgi Plajı, Pigale ve Sahil Siteleri plajları deniz, güneş ve kumun tadını çıkarabileceğiniz başlıca plajlardır.

 

Güvercinada: Bugün Kuşadası’nın en önemli sembolü olarak nitelendirilen Güvercin Ada, muhteşem gün batımı manzaraları ve tarihi atmosferiyle yerli turistlerin de göz bebeğidir.

 

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı: 1618 yılında Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kalın ve yüksek duvarların çevrelediği dikdörtgen avlunun etrafında iki katlı, revaklı kapalı mekan vardır. Moloz taş ve devşirme taş malzeme kullanılarak inşa edilmiştir. Küçük bir iç kale görünümünde olan kervansarayda, geniş avlu etrafında sıralanmış odalar vardır. Çeşitli dönemlerde restorasyon görmüştür.

 

Kaleiçi: Ülkemizin en büyük açık hava alışveriş merkezlerinden birisidir. Tarihi doku içerisinde halı, kuyum, deri, tekstil, ayakkabı, hediyelik eşya gibi ürünleri satın alabilirsiniz. Restoranlarında yemek yiyebileceğiniz ve akşam Barlar Sokağındaki her türden canlı müzik eşliğinde eğlenebileceğiniz eşsiz bir yerdir.

 

Gazibeğendi: Gazibeğendi tepesi Atatürk’ün Kuşadası’nı ilk ziyaret ettiğinde izlediği ve beğendiği yerdir. Kuşadası’nın panoromik manzarasını izleyebilir, eşsiz gün batımı görüntülerine şahitlik edebilirsiniz.

KUŞADASI DİLEK YARIMADASI MİLLİ PARKI

Kuşadası’na 28 km uzaklıktaki Dilek Yarımadası Milli Parkı, eğer bir doğa severseniz mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisidir. Girişten sonra ana yol boyunca ilerlerken 1. km’ den sonra sağa doğru ayrılırsanız İçmeler Koyu’na ulaşırsınız. Ağaçların gölgesinde güzel bir koy olan İçmeler, tamamen kumla kaplı bir denize sahip olup derinlik bakımından Milli Park’ın diğer koylarına göre alçaktır. İçmeler plajından 4 km daha ilerideki Aydınlık Koyu, ana yoldan ayrıldıktan belli bir süre sonra, önce çakıl daha sonra da toprak yolla karşılaşırsınız. Plaja inen yol denize 4-5 metre kalana kadar yaklaşmaktadır ve bundan sonra denize paralel olarak bütün plaj boyunca ilerlemektedir. Deniz kenarında uzanıp güneşlenenlerden değilseniz Milli Park’ta sık ağaçlıkların arasındaki patikalardan içerilere, tepelere doğru yürüyüş yapmanın keyfine varabilirsiniz. 6. km’ deki kanyon ve Dik Kaya Vadisi, küçük dereleri, sık bitki örtüsü ve patikalarıyla iyi bir trekking parkurudur.

Deltada yaklaşık 250 kuş türünün yaşadığı, bunlardan 70 tür kuşun ürediği belirlenmiştir. Bu özelliğiyle “Önemli Kuş Alanı” listesine giren delta, kuş araştırmaları gözlem programına alınmıştır.

BALIK RESTORANLARI, YÖRESEL YEMEKLER ve OTLAR

Ege’nin incisi Kuşadası, gastronomi bakımından da oldukça zengindir. Sahil şeridi boyunca uzanan balık restoranlarında günlük taptaze balıkları yiyebilir veya keşkek, yuvarlama, bolama, kapama, zeytinyağlı börülce, kabak çiçeği dolması, kedirgen kavurması gibi yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. Cibes otu, şevketi bostan, deniz börülcesi, arapsaçı ve turp otu Kuşadası semt pazarlarında ve restoranlarında bulabileceğiniz Ege otlarından sadece bir kaçıdır.

 

KUŞADASI ve ÇEVRESİ

Efes Örenyeri: Kuşadası’na 18 Km uzaklıkta olan Efes Örenyeri, M.Ö. 5.bin yıla kadar giden tarihi boyunca uygarlık, bilim, kültür ve sanat alanlarında her zaman önemli rol oynamıştır ve antik dünyanın en önemli merkezlerinden birisidir. Efes, Doğu ile Batı (Asya ve Avrupa) arasında başlıca kapı durumunda olan önemli bir liman kentiydi ve bu konumuyla çağının en önemli politik ve ticaret merkezi olarak gelişmiştir.

Anadolu’nun eski ana tanrıça (Kybele) geleneğine dayalı, dünyanın yedi harikasından biri sayılan Artemis Tapınağı’nın da Efes’te yer almış olması şehrin önemini daha da artırmaktadır. Efes Örenyeri’nde, Celsius Kütüphanesi, Yamaç Evler, Tiyatro gibi eşsiz mimari eserleri görebilir, Antikçağ’ın havasını soluyabilirsiniz.

Şirince Köyü: Kuşadası’na sadece 29 km uzaklıktaki Şirince köyünün tarihi M.Ö. 500 yılına kadar uzanmaktadır. Şirince, tarihi, mimari dokusu, üzüm bağları, ev yapımı sofra şarapları, leziz çöp kebabı, gözlemesi ve köy ürünleri ile ziyaretçilere unutulmaz tatlar sunmaktadır.

Kuşadası’na Pamukkale Turizm’in otobüsleri ile ulaşabilirsiniz ❤️

Marmaris
Önceki Yazı
Marmaris Gezilecek Yerler | Huzurlu Mavi
Sonraki Yazı
Pamukkale Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne Konuk Olduk
INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN @PAMUKKALETURİZM